Marsaxlokk

Marsaxlokk jest niewielką malowniczą rybacką miejscowością położoną w południowo-wschodniej części wyspy. Znakiem rozpoznawczym Marsaxlokk są przycumowane w porcie urokliwe łódeczki luzzu z charakterystycznymi oczami namalowanymi po obu stronach burty.

Widok na port w Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

Widok na port w Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

Widok na kościół i targ Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

Widok na kościół i targ Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

XIX-wieczny Kościół Our Lady of Pompei w Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

XIX-wieczny Kościół Our Lady of Pompei w Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

Rzeźba na promenadzie Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

Rzeźba na promenadzie Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

Jak na miejscowość rybacką przystało w każdą niedzielę w Marsaxlokk odbywa się targ rybny. W pozostałe dni również można znaleźć tu kilkanaście straganów z owocami, słodyczami, ubraniami i pamiątkami.

W centrum znajdziemy również deptak oraz całkiem pokaźną liczbę restauracji, w których serwowane są świeżutkie ryby czy owoce morza z ośmiornicą na czele. Ośmiornica w czosnku, podawana ze spaghetti lub z pieczonymi warzywami  to jedno z najbardziej znanych i polecanych dań na Malcie.

Mimo, iż nie byłam smakoszem ryb czy owoców morza, to byłam pozytywnie zaskoczona ich przyrządzeniem. Zwłaszcza moje obawy co do wyżej wspomnianej ośmiornicy okazały się bezpodstawne a mięsko okazało się kruchutkie i bardzo smaczne. Oprócz ryb można zamówić królika, stek albo pizzę,  które są bogate w dodatki i sporych rozmiarów.

Pizza w Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

Pizza w Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

W Marsaxlokk jest niewielka piaszczysta plaża, ale poza miesiącami letnimi nie jest zatłoczona.

Marsaxlokk - plaża w pobliżu portu - piasek i spokojna woda (foto wyprawyoli.pl)

Marsaxlokk – plaża w pobliżu portu – piasek i spokojna woda (foto wyprawyoli.pl)

Podczas bezwietrznej pogody  miłośnikom skoków do wody polecam wybrać się do St. Peter‘s Pool popularnej wśród mieszkańców kamienistej zatoczki. Do St. Peter’s Pool można dojść piechotą (z centrum miejscowości spacer zajmie nam ok. 30-40 minut, wystarczy pójść wzdłuż plaży a następnie dalej ulicą i zgodnie z drogowskazem skręcić w lewo) albo można dojechać samochodem (w sklepach można znaleźć oferty dowozu na miejsce).

 

St Peter's Pool widok ogólny (foto wyprawyoli.pl)

St Peter’s Pool widok ogólny (foto wyprawyoli.pl)

St Peter's Pool idealne miejsce na skoki (foto wyprawyoli.pl)

St Peter’s Pool idealne miejsce na skoki (foto wyprawyoli.pl)

St. Peter’s Pool jest kamienistą zatoczką, nieco ukrytą przed wzrokiem turystów, ale cieszącą się sporą popularnością zwłaszcza dla amatorów skoków do  wody.

 

Skoki do wody w St Peter's Pool (foto wyprawyoli.pl)

Skoki do wody w St Peter’s Pool (foto wyprawyoli.pl)

Skały w St Peter's Pool (foto wyprawyoli.pl)

Skały w St Peter’s Pool (foto wyprawyoli.pl)

Opalanie, ze względu na podłoże,  nie należy może do najprzyjemniejszych ale jest co na pewno świetne miejsce do wspólnej słoneczno-morskiej zabawy z przyjaciółmi. St. Peter’s Pool nie polecam dla rodzin z dziećmi ze względu na położenie, w tym kwestie zejścia po schodach na półkę skalną, mało bezpieczny teren oraz kamieniste wejście do wody. Można zabrać specjalne obuwie, ale nie jest to konieczność.

St Peter's Pool (foto wyprawyoli.pl)

St Peter’s Pool (foto wyprawyoli.pl)

Podczas silniejszego wiatru skakanie do wody jest niemożliwe ze względu na bardzo duże fale rozbijające się o strome brzegi oraz sporą ilość naniesionych wodorostów i drzewa. Do St. Peter’s Pool warto się również wybrać ze względu na panoramę wioski, którą można podziwiać ze wzgórza.

Panorama Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)

Panorama Marsaxlokk (foto wyprawyoli.pl)